Menu
Městys Panenský Týnec
Městys
Panenský Týnec

Turistické zajímavosti

Městys Panenský Týnec leží v Přírodním parku Džbán. Hranice tohoto přírodního parku se táhne od Kladna, přes Nové Strašecí, Řevničov, Kounov, Běsno, Měcholupy, Tuchořice, Hřivice, Smolnici, Panenský Týnec a Smečno zpět do Kladna. Každý milovník přírody tu najde prostředí, které mu nejlépe vyhovuje, rovinaté lesy bohaté na houby a lesní plody, příkré stráně, hřbety a skály nad hlubokými údolími s krásnými výhledy do kraje na malebné vesnice Podlesí i Českého středohoří, slunná i stinná místa s čistým vzduchem, lesní tišiny s potoky a rybníky s osvěžující vodou, úrodná pole i chmelnice plné „zeleného zlata“. Při dobré viditelnosti zde spatříme Klínovec, Říp i Milešovku. Zdejší pestrá květena stále udivuje všechny milovníky přírody. Ti si přijdou na své i při obdivování zimních krás džbánské krajiny.

V Panenském Týnci se nachází turisticky velmi vyhledávané místo - KLÁŠTERNÍ AREÁL S CHRÁMEM A ZVONICÍ. V areálu návštěvníci najdou bývalý klášter klarisek, nedostavěný gotický chrám Panny Marie se zvonicí, rozmanitý park s odpočinkovými místy, dětské hřiště, altánek, kiosek s občerstvením a obchůdek s upomínkovými předměty. Před areálem je možné zaparkovat. Vstup do areálu je uzpůsoben i osobám s omezenou možností pohybu - vozíčkaři, kočárky. Komplex kláštera s chrámem je chráněnou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky pod rejstříkovým číslem 43571 / 5 - 1295. Všem dobrovolníkům, kteří přispívají do kasičky na obnovu a údržbu památky, děkujeme.

V městysi můžou turisté využít dalších služeb

  • služby úřadu městyse - informace a prodej turistických předmětů
  • kiosek s občerstvením
  • obchůdek s upomínkovými předměty
  • Penzion a restaurace Na pile
  • prodejna Talpa na návsi
  • Česká pošta

Bývalý klášter Klarisek

Klášter Klarisek byl založen Habartem ze Žirotína. Postaven byl do roku 1280 jako třetí (františkánský) klášter v Čechách. Do tohoto kláštera byly uvedeny řeholní panny z kláštera sv. Anežky Přemyslovny ze Starého Města Pražského, klášterního řádu klarisek, jež založila sv. Anežka Česká, sestra krále Václava I.

Bývalý klášter Klarisek

Hrob Benedikta Roezla a hrob P. J. V. Commersiho

Na hřbitově se také nachází hroby dvou významných osobností. První z nich je botanik, objevitel, cestovatel a vynálezce Benedikt Roezl, známý lovec orchidejí. Na Karlově náměstí v Praze má pomník. Druhou je P. Josef V. Commersi, farář a osvětový pracovník.

Hrobka Jana Tuscanyho

Hrobka Jana Tuscanyho vévodí hřbitovu na západním konci městyse, směrem na Louny. Je to klasicistní empírová hrobka z roku 1800, kterou tvoří vysoký jehlanec s vázou a sochami, vlevo sedící žena s lebkou a vpravo genius víry ukazující k nebi a české nápisy a verše, na krychlovém podstavci.

Hrobka Jana Tuscanyho

Kaple sv. Jana Nepomuckého

Kaple stojí u východní strany kostela sv. Jiří. Není známo, kdo ji dal vystavět. Snad vznikla brzy po tom, když byl Jan Nepomucký vyhlášen za svatého, tedy roku 1729. Jisté ale je, že již stála r. 1740. Za dob císaře Josefa II. měla jmění 80 zlatých a měla být zrušena, zůstala však zachována.

Kaple sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv. Blažeje a studánka

Nedaleko Panenského Týnce se ve směru na Prahu nachází kostel sv. Blažeje s barokně zastřešenou studánkou. Vodě z této studánky je připisována léčivá a zázračná schopnost, která je popsána už v pověstech Václava Beneše Třebízského.

Kostel sv. Blažeje a studánka

Kostel sv. Jiří

Jedná se o malý původní kostelík, který měl kněžiště kolmo na nynější, starý, původní zachován a barokně přistavěn v době po roce 1722 a dále upraven roku 1904. Malý původní kostelík pochází pravděpodobně z roku 1318, kdy dne 23. 4., tedy na Velikonoce a zároveň na svátek sv. Jiří, mohl Plichta ze Žirotína obdržet rytířské pasování od krále Jana Lucemburského v Domažlicích u příležitosti zemského sněmu.

Kostel sv. Jiří

Nedostavěný gotický chrám se zvonicí

Nedostavěný gotický chrám skrývá několik záhad. Není známo, kdy byl přesně založen. S největší pravděpodobností ho založil Plichta ze Žirotína. Chrám stojí na silné léčivé pozitivní zóně, která má tvar kříže, tedy v místech, kde se dvě zóny kříží a tím se násobí síla léčivé energie.

Nedostavěný gotický chrám se zvonicí

Objekt bývalého pivovaru

Na území městyse stojí starý pivovar. Jedná se o menší parostrojní pivovar, který byl majetkem firmy Knobloch a synové a zanikl v roce 1910. Vařil Týnecké pivo. V roce 2002 byla provedena částečná oprava střešní vazby.

Objekt bývalého pivovaru

Pomník obětem 1. a 2. světové války

Na návsi v Panenském Týnci kousek pod kaplí sv.Jana Nepomuckého se nachází v malém parčíku ohrazený malým plůtkem pomník obětem 1. a 2.světové války. Na pomníku se nachází nápis: Z Vaší smrti – naše svoboda 1914 – 1918 a dále Mučedníci a padlí 1939 - 1945 a jména všech zahynulých obětí jak v 1. tak ve 2.světové válce.

Pomník obětem 1. a 2. světové války

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Když v červnu severní větry vějí, tu se bouřky opozdějí.

Pranostika na akt. den

Červen dává jahody a senoseč.

Odstávky ČEZ

Mohlo by Vás zajímat